Bobry dają o sobie znać

Choć bobry w Polsce są pod ochroną, to w ostatnim czasie na terenie Nadleśnictwa Oleszyce wyrządzają coraz więcej szkód.

Bobry to ssaki z rzędu gryzoni. Żyją około 15 - 25 lat. Prowadzą nocny tryb życia. Zamieszkują głównie lasy liściaste, nad brzegami rzek lub jezior. Są zwierzętami ziemnowodnymi, na lądzie niezgrabne i powolne, ale są doskonale przystosowane do życia w wodzie - mogą przebywać pod wodą do 15 minut i wytrwale pływać. Warto również dodać, że w Polsce są pod ochroną. Niestety w ostatnich latach leśnicy mają coraz większy problem z tymi zwierzętami.

Bóbr - rezolutny inżynier

Niewątpliwie bóbr jest jedynym dzikim zwierzęciem tak intensywnie zmieniającym krajobraz i dopasowującym go do siebie. Jest  specjalistą w budowaniu tam i żeremi. Robi to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.  Buduje tamy przeważnie na niewielkich, płytkich ciekach z lokalnie dostępnego materiału – gałęzi, mułu, darni.  Co ciekawe tamy mogą osiągać wysokość od kilku centymetrów do nawet 5 metrów, a długość od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Jego umiejętności inżynieryjne są tak dobre, że po tamach można swobodnie chodzić.

Niestety, bobry dokonują coraz więcej szkód

Te sympatyczne skądinąd i pracowite gryzonie niszczą uprawy, drzewa, uszkadzają groble na stawach, a poprzez budowę żeremi i tam piętrzą wodę, która podtapia lasy, łąki i pola. Nadmierna działalność bobrów jest negatywna dla rolników, jak i leśników. Zwierzęta te nieświadomie niszczą młodniki i drzewostany.

Tylko w 2015 roku bobry dokonały uszkodzeń na terenie obejmującym 90 hektarów lasu. W ubiegłym roku było jeszcze gorzej, bo odnotowano szkody aż na 105 hektarach, a to dlatego, że z roku na rok bobrów jest coraz więcej. W lasach Nadleśnictwa Oleszyce poprzez budowę tam bobry najczęściej doprowadzają do podtopień. W 2016 roku do największych strat z tego powodu doszło w leśnictwie Sucha Wola. Jak wyliczono, zalane zostały młodniki i drzewostany w obrębie 55 hektarów. Niestety,  zwierzęta te dają o sobie znać także poprzez zgryzanie drzew. Leśnicy często spotykają się z takim widokiem:

Trzeba zniwelować negatywną działalność bobrów

Choć bóbr jest gatunkiem, którego działalność inżynierska jest dobroczynna dla środowiska przyrodniczego ponieważ  realizuje praktycznie "małą retencję" wody, to ich nadmierna ilość doprowadza do tego, że swoją pracę wykonują ze zbyt wielkim „rozmachem" dokonując wyżej wymienionych szkód. Dlatego też Nadleśnictwo Oleszyce wraz z kołami łowieckimi podejmuje działania mające na celu zniwelowanie negatywnej działalność tych zwierząt. Decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowisko w Rzeszowie w ciągu dwóch ostatnich lat (2015 i2016 r.)  dokonano rozbiórki ponad 140 tam bobrowych znajdujących się w miejscach gdzie występuje podtopienie dróg leśnych i mostów na tych drogach.

Szacuje się, że w Polsce żyje około kilkadziesiąt tysięcy bobrów, z czego ok. 12 tys. w województwie Podkarpackim, a ponad 300 na terenie Nadleśnictwa Oleszyce.

Opracowanie: Jadwiga Woźny, Rafał Morawski