Lista aktualności Lista aktualności

Kolejne wzruszające spotkanie na terenie dawnej wsi Miłków

W ostatnią niedzielę sierpnia (25.08) na terenie dawniej wsi Miłków (obecnie teren leśnictwa Stare Sioło), odprawiona została Msza Święta Odpustowa, której przewodniczył ks. Kamil Kudełka oraz księża z Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Oleszycach.

We mszy uczestniczyli m. in.  urodzeni na tym terenie mieszkańcy wsi oraz ich potomkowie a także okoliczni mieszkańcy, sympatycy nieistniejącej wsi Miłków oraz leśnicy z Nadleśnictwa Oleszyce.

Uroczystość odprawiona została w pięknej leśnej scenerii przy oprawie muzycznej sygnalistów z TL w Lesku.

Po mszy wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek zorganizowany przez gospodarza tego terenu- Nadleśnictwo Oleszyce. Była to świetna okazja do wspólnych wspomnień, opowieści oraz wymiany informacji o Miłkowie.

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok.

 

Rys historyczny

Wieś Miłków istniała od 1630 roku, w przeszłości była we władaniu Sieniawskich, Czartoryskich, Sapiehów. Przed II wojną światową liczyła 800 mieszkańców. W 1936r., w miejsce starej drewnianej kaplicy, w XIX w. przeniesionej z Woli Miłkowskiej, mieszkańcy wybudowali nową drewnianą kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplicą opiekowały się siostry służebniczki starowiejskie, które od XIX w. mieszkały w Miłkowie. We wsi funkcjonował tartak, młyn, maziarnia, w pobliskiej Woli - huta szkła użytkowego, punkt pomiarów meteorologicznych (Bazyli Maślanka), w co drugim gospodarstwie była pasieka. Naukę w miejscowej szkole podstawowej pobierały wszystkie dzieci bez względu na wyznanie, jedynie religia nauczana była oddzielnie. Przy szkole funkcjonowało przedszkole – wówczas jako jedyne w powiecie lubaczowskim.

Niestety w związku z zarządzeniem władz okupacyjnych w odległości 800 m od granicy nie mogły znajdować się zabudowania mieszkalne. Stalinowskim systemem Sowieci zarządzili przesiedlenie całej wsi do Besarabii. W dniach 19-21 stycznia 1941r. pomimo trzaskającego mrozu, zwałów śniegu wieś została wysiedlona.

W styczniu 2000 roku, z inicjatywy ówczesnego leśniczego Leśnictwa Miłków - Piotra Puchalskiego i Stanisława Zagrobelnego - Nadleśniczego z Oleszyc, na mszę świętą w Starym Dzikowie zjechali się z całej Polski mieszkańcy nieistniejącej wsi Miłków. Był to pierwszy, po tragicznym losie wsi wysiedlonej w 1941r. na Besarabię, zjazd mieszkańców Miłkowa. Niektórzy widzieli się po raz pierwszy od tragicznych wydarzeń z 1941 roku. Spotkanie zaowocowało inicjatywą, by co roku spotykać się na mszy świętej na terenie byłej wsi, w święto Matki Boskiej Częstochowskiej - patronki przedwojennej kaplicy rzymskokatolickiej w Miłkowie.