Lista aktualności
Nadleśnictwo Oleszyce zwiedza stolicę
W dniach 07. – 09. października 2016r. pracownicy Nadleśnictwa Oleszyce wraz z członkami rodzin udali się na weekendową wycieczkę do Warszawy.
Po blisko pięciogodzinnej podróży uczestnicy dotarli do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Idea budowy świątyni pod wezwaniem Opatrzności Bożej sięga czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To forma wdzięczności narodu polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia uwiecznia również osobę Jana Pawła II oraz Kardynała Stefana Wyszyńskiego – dwóch znakomitych Synów Narodu i nieocenionych ludzi Kościoła. W ciągle powstającej Świątyni, w dolnym Kościele znajduje się Panteon Wielkich Polaków, nawiązujący do tradycji chowania zasłużonych dla kraju w miejscach wyjątkowych. W wilanowskiej Świątyni miejsce spoczynku odnaleźli m.in.: ks. Jan Twardowski, Prezydent Ryszard Kaczorowski, ks. Prałat Zdzisław Peszkowski, prof. Krzysztof Skubiszewski oraz relikwie: Jana Pawła II, Andrzeja Boboli, ks. Jerzego Popiełuszki i innych, których świadectwo życia na trwałe wpisało się w historię wiary chrześcijańskiej.
Kolejnym punktem podróży było Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. To najstarsze polskie muzeum sztuki, założone z inicjatywy ówczesnych właścicieli – Aleksandry i Stanisława Potockich. Udostępnia ono turystom wspaniałe wnętrza willi, podkreślającej chwałę króla – zwycięzcy, jedynego monarchy, którego sława przekroczyła granice Rzeczpospolitej. Cały kompleks pałacowy otoczony jest reprezentacyjnym ogrodem, również otwartym dla zwiedzających.
Ostatnim akcentem pierwszego dnia zwiedzania stolicy, pomimo niesprzyjającej jesiennej aury był spacer po Łazienkach Królewskich, na których znajduje się klasycystyczny Pałac na Wyspie oraz secesyjny pomnik Fryderyka Chopina, ukazujący postać kompozytora siedzącego przed stylizowaną mazowiecką wierzbą. Leśnicy przeszli również obok siedziby Sejmu i Senatu RP, a także Placu Trzech Krzyży, który nie doznał uszczerbku w czasie II wojny światowej.
Drugiego dnia wycieczki, uczestnicy znaleźli się w sercu Warszawy – Zamku Królewskim. Bogate, barokowo – klasycystyczne wnętrza komnat przykuły uwagę zwiedzających. Szczególne zainteresowanie wzbudziły dzieła Canaletta, Jana Matejki, Marcela Bacciarellego, jednakże Zamek Królewski to nie tylko zbiór dzieł mistrzów malarstwa i rzeźby, ale arena wydarzeń, które na zawsze zmieniły bieg historii Polski. Kilka chwil zwiedzania wystarczyło, by wzbudzić refleksję o wydarzeniach z 3 maja 1791 r. Tuż po opuszczeniu dziedzińca zamkowego udano się do Izby Pamięci Ryszarda Kuklińskiego, stworzonej przez profesora Józefa Szaniawskiego. To jedyne takie miejsce pamięci, utworzone w 2006r., prezentujące bohaterską misję polskiego oficera, który w latach 70. ubiegłego wieku podjął współpracę z CIA dla ratowania Polski.
Następnie zwiedzający podążyli w stronę Starego Miasta i Nowego Miasta, zatrzymując się przy ich najznamienitszych obiektach: pomniku Syrenki, Barbakanie, Kościele Rektorskim oo. Paulinów pw. Świętego Ducha, Kościele Św. Jacka, pomniku Jana Kilińskiego, Pałacu Prezydenckim.
Program wycieczki obejmował również odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza. Ideą tego warszawskiego pomnika – grobu jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.
Dzień zakończył się zwiedzaniem Muzeum Powstania Warszawskiego. Niestety, z powodu ograniczonych ram czasowych programu wycieczki udało się zobaczyć jedynie niewielką część ekspozycji. To nowoczesne, multimedialne muzeum stanowi hołd Polaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944r. Sceneria sprzed siedemdziesięciu lat, projekcje wprowadzające w klimat okupacji, spacer po granitowym bruku pośród gruzów zniszczonej stolicy, sprawiają, że pamięć o bohaterach Powstania i nieludzkich cierpieniach ludności z rąk nazistów nie zginie.
W niedzielę, po Mszy w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej pracownicy udali się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. W tym wyjątkowym miejscu spoczęła elita polskiego narodu – politycy, artyści, naukowcy, sportowcy, a także żołnierze walczący podczas powstania listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, podczas wojny polsko-bolszewickiej, przewrotu majowego i kampanii wrześniowej. Na powązkowskiej nekropolii znajduje się pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, pod którym leśnicy złożyli symboliczny znicz i odmówili krótką modlitwę.
Ostatnim miejscem, które uczestnicy mieli okazję zwiedzić, było Muzeum Historii Polskich Żydów. Powstało ono w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy przekształconej w czasie wojny przez nazistów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina jak żyli i co wnieśli do kultury polskiej.
Wspaniała atmosfera wycieczki, koordynowanej przez doświadczonego przewodnika, połączona z chwilami zadumy i refleksji sprawiła, że leśnicy już czekają i myślą o następnej wyprawie.