Asset Publisher Asset Publisher

Kolejne spotkanie w Miłkowie za nami

W minioną niedzielę 28 sierpnia 2022 spotkaliśmy się już po raz 22, by podczas nabożeństwa wspomnieć dawnych mieszkańców tętniącej życiem wsi Miłków

Już po raz 22. spotkaliśmy się w urokliwym miejscu, w środku lasu, wśród drzew. Tym razem było to o tyle ważne, ponieważ podczas uroczystości poświęcono dwa krzyże na mogiłach żołnierzy 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. J. Kustronia, którzy są pochowani na miejscowych cmentarzach.  Mszę świętą celebrował ksiądz Artur Schodziński. Obecni byli również pracownicy firmy Trznadel Media, która realizuje film o Miłkowie oraz sygnaliści z Technikum Leśnego w Lesku, zapewniając oprawę muzyczną.

Wieś Miłków istniała od 1630 roku, w przeszłości była we władaniu Sieniawskich, Czartoryskich, Sapiehów. Przed II wojną światową liczyła 800 mieszkańców. W 1936r., w miejsce starej drewnianej kaplicy, w XIX w. przeniesionej z Woli Miłkowskiej, mieszkańcy wybudowali nową drewnianą kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplicą opiekowały się siostry służebniczki starowiejskie, które od XIX w. mieszkały w Miłkowie. We wsi funkcjonował tartak, młyn, maziarnia, w pobliskiej Woli - huta szkła użytkowego, punkt pomiarów meteorologicznych (Bazyli Maślanka), w co drugim gospodarstwie była pasieka. Naukę w miejscowej szkole podstawowej pobierały wszystkie dzieci bez względu na wyznanie, jedynie religia nauczana była oddzielnie.

Przy szkole funkcjonowało przedszkole – wówczas jako jedyne w powiecie lubaczowskim!

Niestety w związku z zarządzeniem władz okupacyjnych w odległości 800 m od granicy nie mogły znajdować się zabudowania mieszkalne. Stalinowskim systemem Sowieci zarządzili przesiedlenie całej wsi do Bessrabii. W dniach 19-21 stycznia 1941 r. pomimo trzaskającego mrozu, zwałów śniegu wieś została wysiedlona.

W styczniu 2000 roku, z inicjatywy ówczesnego leśniczego Leśnictwa Miłków - Piotra Puchalskiego i Stanisława Zagrobelnego - Nadleśniczego z Oleszyc, na mszę świętą w Starym Dzikowie zjechali się z całej Polski mieszkańcy nieistniejącej wsi Miłków. Był to pierwszy, po tragicznym losie wsi wysiedlonej w 1941r. na Besarabię, zjazd mieszkańców Miłkowa - niektórzy widzieli się pierwszy raz od przeszło 55 lat.

Dziękujemy wszystkim za udział w ceremonii.