Asset Publisher Asset Publisher

Narada Techniczno Gospodarcza

W czwartek, 24 listopada 2016r. w biurze Nadleśnictwa Oleszyce miała miejsce Narada Techniczno Gospodarcza podczas, której oceniono działania gospodarcze leśników w lesie za ostatnie 10 lat oraz dyskutowano na temat założeń Planu Urządzenia Lasu na lata 2017-2026.

Na mocy Ustawy o lasach, lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Oleszyce jest jedną z 431 Nadleśnictw wchodzących w skład PGL LP.

Nadleśnictwo gospodaruje w lesie na podstawie Planu Urządzenia Lasu(PUL) sporządzanym na okres 10 lat i zatwierdzanym przez Ministra Środowiska.

PUL sporządza wyspecjalizowana firma o nazwie Biuro Urządzenia Lasu i Geodezji Leśnej zatrudniająca leśników wyspecjalizowanych w urządzaniu lasu, siedliskoznastwie, gleboznawstwie leśnym a także geodetów, informatyków.

BULiGL jest organem Ministra Skarbu - właściciela LP. Na zlecenie RDLP, co 10 lat sporządza inwentaryzację lasu w danym Nadleśnictwie i porównuje wyniki ze stanem sprzed 10 lat. Wyniki tej analizy stanowią podstawę do oceny przeszłej gospodarki leśnej Nadleśnictwa.

BUL i GL sporządza projekt planu gospodarowania na przyszłe 10-lecie(PUL). Najprościej mówiąc, PUL (po uprzedniej inwentaryzacji) określa: co, gdzie, kiedy i jak chronić; co, gdzie, kiedy i jak ciąć; co, gdzie, kiedy i jak odnawiać.

PUL określa też zadania ochronne dla obszarów Natura 2000. BULiGL sporządza również Plan Ochrony Przyrody. Plan Urządzenia Lasu podlega ocenie oddziaływania na środowisko. Po pozytywnej ocenie jest przedkładany do zatwierdzenia przez Ministra Środowiska.

W naradzie techniczno – gospodarczej, o której mowa na wstępie, zwołanej przez Dyrektora RDLP w Krośnie, wzięli udział:

  1. Dyrektorzy BULiGL oddz. w Przemyślu i Lublinie wraz z pracownikami – wykonawcy PUL,
  2. Przedstawiciele Dyrektora Generalnego LP,
  3. Z-ca Dyrektora RDLP w Krośnie wraz z Naczelnikami i innymi pracownikami RDLP- zlecający wykonanie PUL,
  4. Nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce wraz pracownikami technicznymi,
  5. Przedstawiciele działających w Nadleśnictwie Oleszyce: Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa, KZ NSZZ „Solidarność", Związku Leśników Polskich,
  6. Zakład Ochrony Lasu w Krakowie
  7. Przedstawiciel Starosty Lubaczowskiego, Burmistrz Miasta i Gminy Oleszyce, przedstawiciel wójta Gminy Stary Dzików,
  8. Lucjan Tulej – Zakład Usług Leśnych Larix,
  9. Krzysztof Uszkowski – właściciel Firmy Akris – przedstawiciel firm przerabiających drewno,
  10. Halina Zając prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Powiatu Lubaczowskiego „Na Kresach".

Gospodarka leśna Nadleśnictwa za lata 2007 -2016, po referacie przedstawionym przez Nadleśniczego, koreferacie BULiGL - wykonawcy PUL, koreferacie ZOL Kraków -   oceniona została pozytywnie.

W latach 2007 – 2016 :

-  nastąpił wzrost powierzchni leśnej zalesionej i niezalesionej o 34 ha,

- zwiększyły się zasoby miąższości o 109 tys. m3,

 - wzrosła przeciętna zasobność na 1 ha o 9 m3( od 272 m3 w 2007 r. do 281 m3 w 2016 r.)

-  wzrósł przeciętny wiek drzewostanów o 2 lata (odpowiednio 65 i 67 lat),

- poprawiła się struktura gatunkowa drzewostanów,

- poprawnie był realizowany Plan Ochrony Przyrody i zadania wynikające z objęciem części Nadleśnictwa programem Natura 2000.

W dalszym ciągu narady BULiGL przedstawił:

1.  podstawowe dane do sporządzenia projektu PUL na lata 2017-2026,

2. sporządzony projekt Planu Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa,

3. projekt planu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na terenie Nadleśnictwa,

4.  opracowanie na temat wpływu projektu PUL na środowisko – konkluzja dokumentu stwierdza, że planowana w PUL gospodarka leśna na lata 2017-2026 w Nadleśnictwie Oleszyce, nie wpływa negatywnie na środowisko.

W wyniku dyskusji nad przedstawionymi dokumentami ustalono i zaakceptowano dane, o których mowa w pkt 1, zaakceptowano projekty, o których mowa w pkt 2,3,4.

 

Tekst: Stanisław Zagrobelny

Foto: Marek Ozimek