Asset Publisher Asset Publisher

Potrójny sukces naszej sygnalistki!

Istniejący od roku Zespół Sygnalistów przy RDLP w Krośnie potwierdził swoja klasę podczas dwóch konkursów, które w miniony weekend odbyły się w Biłgoraju i w Lesku. W obu zdobył pierwsze miejsca w klasie mistrzowskiej. W zwycięskim zespole grała Sylwia Dubel z Nadleśnictwa Oleszyce.

W sobotę odbył się XVII Kresowy Konkurs Sygnalistów Myśliwskich w Biłgoraju gdzie sygnaliści repezentujący RDLP w Krośnie wygrali zmagania zespołowe w klasie G (klasa mistrzowska w sygnałach myśliwskich) zaś w kategorii muzyki myśliwskiej zajęli II miejsce.  Indywidualny sukces odniosła też pracownica Nadleśnictwa Oleszyce – Sylwia Dubel, która zajęła 3 miejsce w klasie B.

Z kolei w niedzielę w Zespole Szkół Leśnych w Lesku odbył się VII Podkarpacki Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Statuetkę Rysia Bieszczadzkiego", gdzie zespół wywalczył zarówno I miejsce w klasie G – jak też zwyciężył w klasie MB – muzyka myśliwska.

Leśnicy z krośnieńskiej RDLP trenują od roku. Próby odbywają m.in. na zamku i w parku w Krasiczynie, gdzie co kilka tygodni można posłuchać ich gry. Zespół działa obecnie w ośmioosobowym składzie pod kierownictwem Tomasza Cebuli z Nadl. Leżajsk. Występują ponadto: Sylwia Dubel (Oleszyce), Grzegorz Gazda (Mielec) Olaf Jóźwik (Ustrzyki Dolne), Miłosz Kabała i Janusz  Kuzar  (obaj Lutowiska), Marcin Skalski (Narol) i Jędrzej Stankiewicz (Lubaczów).

Sylwia Dubel pasją do gry na rogu myśliwskim zaraziła się podczas studiów. Była pod wielkim wrażeniem Zespołu Sygnalistów Myśliwskich AKTEON i dlatego też w 2009 roku rozpoczęła naukę gry na sygnałówkach. Jak sama podkreśla, dodatkową motywacją, był fakt, że w jej rodzinie od wielu lat kultywuje się tradycje związane z łowiectwem. Wbrew pozorom gra na rogu myśliwskim nie jest tak prosta jak by się mogła wydawać. Jak tłumaczy Sylwia ten instrument nie ma żadnych wentyli, więc przy wydobywaniu odpowiednich dźwięków i w efekcie melodii, człowiek jest zdatny wyłącznie na siebie. 

Warto dodać, że z rogu myśliwskiego można wydobyć sześć dźwięków pozwalających na wykonanie prostszych utworów muzycznych o charakterze sygnałów, fanfar lub marszy.

 

Rafał Morawski, wykorzystano materiały Edwarda Marszałka/RDLP Krosno