Asset Publisher
Zanocuj w Lesie
Już od 1 maja rusza program Zanocuj w Lesie, który ma na celu umożliwienie rozproszonego biwakowania
Od listopada 2019 do listopada 2020 roku, na 46 wyznaczonych obszarach pilotażowych miłośnicy bushcraftu i survivalu mogli aktywnie uprawiać swoje hobby bez obawy o złamanie lub naruszenie przepisów wynikających z ustawy o lasach.
Natomiast teraz program ten został rozszerzony na całe Lasy Państwowe, co oznacza, że każde nadleśnictwo w Polsce na swoim terenie wyznaczyło obszar o powierzchni 1500 ha, na którym można zanocować. W Nadleśnictwie Oleszyce wyznaczono obszar na trzech fragmentach. Jeden z nich obejmuje teren Leśnictwa Podlisze, Kolejny to Stare Sioło, Miłków, Zabiała oraz trzeci to teren Leśnictw Czerniakowa Buda i Miłków.
Z programu może korzystać każdy. Jeśli grupa liczy do 9 osób i nie zamierza nocować dłużej niż 2 dni, wtedy takiego pobytu nie musi zgłaszać. W sytuacjach liczniejszej grupy i dłuższego pobytu, należy to zgłosić do Nadleśnictwa drogą mailową, minimum dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
Na naszej stronie internetowej w zakładce Zanocuj w Lesie znajduje się regulamin, formularz zgłoszenia noclegu, mapa wyznaczonego obszaru oraz szczegóły i wskazówki dla chętnych leśnej przygody. W razie pytań i wątpliwości można kontaktować się z Nadleśnictwem Oleszyce.
A jak się przygotować? Wieczory w lesie bywają chłodne i przydałby się ogrzać. Obszary, które wyznaczyliśmy zlokalizowane są w pobliżu miejsc bezpiecznych do palenia ognisk. Są to przygotowane paleniska, przy niektórych znajdziecie nawet drewno do rozpalania. I tutaj warto zaznaczyć, że nie wolno wycinać drzew, ani zabierać drewna z lasu. Drewno na ognisko należy mieć ze sobą. Należy jednak pamiętać, że las to miejsce pracy, żywy organizm. Pamiętajmy również o tym, że na naszym terenie koła łowieckie dzierżawią teren, w celu polowań. Ważny jest też strój ostrzegawczy.
Zobaczcie zamieszczone zdjęcia, które podpowiedzą Wam, co warto zabrać do lasu.