Lista aktualności
Narada szkoleniowa w Nadleśnictwie Sieniawa
W czwartek część załogi Nadleśnictwa Oleszyce uczestniczyła w szkoleniu terenowym zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Sieniawa, a dotyczyło ono przedstawienia różnych metod hodowli dębu.
Tematem przewodnim była metoda korytarzowa hodowli dębu, która polega sadzeniu lub siewie dębu w luźniejszej więźbie.
Szkolenie rozpoczął p.o. nadleśniczego Dariusz Dyndał oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Sieniawa: st. specjalista SL Teresa Smędra, specjalista SL Robert Jurkiewicz oraz inżynierowie nadzoru Marek Sęk i Piotr Brewczyński. Szkolenie miało na celu podzielenie się doświadczeniami z wykorzystania różnorodnych metod hodowli dębu oraz innych gatunków. Część kameralna dotyczyła przedstawienia specyfiki gospodarki w Nadleśnictwie Sieniawa oraz zaprezentowania stosowanych od wielu lat różnorodnych technik hodowli dębu i innych gatunków.
Korytarzowa metoda uprawy dębu – metoda zapewniająca możliwość uprawy dobrej jakości dębu w znacznie obniżonym zagęszczeniu początkowym i przy obecności gatunków towarzyszących już w młodych fazach rozwojowych. Rozwinęła się na przełomie XIX i XX wieku w południowo-wschodnich regionach dawnej Polski (Podole, Wołyń) oraz w Rosji.
źródło Encyklopedia Leśna Korytarzowa metoda uprawy dębu umożliwiała wykorzystanie innych gatunków jako podgonu i osłony dla wrażliwego na przymrozki dębu, a jednocześnie przy intensywnej pielęgnacji pozwalała na wyhodowanie wartościowego, dobrej jakości drewna.
[źródło Encyklopedia Leśna]
W części terenowej przedstawione zostały różne powierzchnie, na których zastosowano w/w metodę. Dzięki zastosowaniu siewu lub sadzenia nasion dębu i innych gatunków, możemy liczyć na duże oszczędności, ponieważ taki sposób ogranicza potrzeby produkcji szkółkarskiej. W odniesieniu do siewów należy mieć świadomość ryzyka, jakie się z nią wiąże: szkody wyrządzane przez ptaki, gryzonie, mała ilość opadów która może obniżyć wydajność wschodów, przymrozki i wiele innych czynników może wpłynąć na udatność zakładanych w ten sposób upraw.
Po obejrzeniu kilku powierzchni, w różnych fazach wzrostu nasuwało się wiele wniosków, tematów do dyskusji. Niewątpliwie prowadzenie upraw z wykorzystaniem obsiewu naturalnego czy siewu siewnikami pozytywnie wpływa na odporność drzewostanu.
Na terenie Nadleśnictwa Oleszyce również stawiamy na naturę i gdy tylko jest to możliwe staramy się wykorzystać odnowienia naturalne, które pojawiają się w różnych fragmentach drzewostanów.
Dziękujemy naszym kolegom leśnikom za podzielenie się z nami wiedzą i doświadczeniem, z którego bezsprzecznie będziemy czerpać w przyszłości.
Tekst i zdjęcia: Nina Hamułka